Hírek,  Magazin

Putyin szigorú biztonsági intézkedések mellett vezeti a Győzelem Napja ünnepséget Moszkvában

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a V-Day, azaz a Győzelem Napja megemlékezéseinek élére állt, amelyet a Vörös Téren tartottak, fokozott biztonsági intézkedések mellett. Mindez a napok óta tartó ukrán légicsapások után történt, amelyek célkeresztjében Moszkva állt. Kína elnöke, Hszi Csin-ping is részt vett az eseményen, ahol Putyin több ezer katona előtt és több mint húsz nemzetközi vezető társaságában hangsúlyozta, hogy Oroszország emlékezik a második világháború tanulságaira. A beszédében Putyin az Ukrajna ellen indított teljes körű invázióra is utalt, amely már a negyedik évébe lépett, és kijelentette, hogy az orosz társadalom egy emberként támogatja azt, amit „különleges katonai műveletnek” nevezett.

A győzelem napi felvonuláson először jelent meg harci drónokat szállító teherautók oszlopa, ami a drónok széleskörű használatára utal az ukrajnai harcok során. Oroszország háromnapos tűzszünetet hirdetett, amely a győzelem nyolcvanadik évfordulója alkalmából került bevezetésre, azonban Ukrajna ezt egy „színházi előadásnak” minősítette. Kijev a tűzszünetet komikusnak nevezte, és azzal vádolta Oroszországot, hogy a megállapodás életbe lépése óta több ezer támadást indított. Oroszország ezzel szemben azt állította, hogy betartotta a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolta meg számos megszegéssel. Friedrich Merz, Németország új kancellárja, reményét fejezte ki, hogy a teljes körű tűzszünetet mielőbb meg lehet állapodni, és hogy a „labda most Moszkva térfelén pattog”.

A moszkvai központban a biztonsági intézkedések és korlátozások szigorú érvényesítése mellett zajlott a megemlékezés, ahol Putyin beszéde előtt egyperces néma csendet tartottak. Oleg Szaljukov, a szárazföldi csapatok parancsnoka, 11 ezer katonát vezetett a Vörös térre, köztük körülbelül 1500 katonát, akik Ukrajnában harcoltak. Ezt követően Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte a csapatokat. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „mindig is egy elpusztíthatatlan gát volt a nácizmus, a ruszofóbia és az antiszemitizmus ellen”. Az orosz vezető többször is tévesen utalt Ukrajna vezetésére, mint nácikra. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hozzátéve, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja az ukrajnai háború résztvevőit”.

Oroszország állami televíziója arról számolt be, hogy 27 világvezető vett részt az eseményen, de kiemelkedett Hszi Csin-ping jelenléte, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katonával vonult a Vörös téren. Az orosz elnök dicsérte Kínát, mint Oroszország legfőbb szövetségesét a második világháborúban, míg a Tajvani kormány közleményben utalt arra, hogy Kína és Oroszország torzítja a történelmet, mivel a kínai kommunista erők nem játszottak jelentős szerepet a háborúban.

A felvonulás során számos orosz katonai felszerelés, köztük Yars rakétarendszerek, harckocsik és páncélozott járművek vonultak fel, a rendezvényt hat Su-25 katonai repülőgép repülése zárta. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke korábban figyelmeztette a világ vezetőit, hogy nem tudja garantálni a biztonságukat az eseményen, és arra kérte őket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Az ukrán katonai elemző, Mihajlo Szamus azt nyilatkozta, hogy Ukrajna nem fog támadni a felvonulás során, főként a külföldi vezetők jelenléte miatt, de ha mégis ezt választanák, az egy legitim katonai célpontot jelentene.

Zelenszkij csütörtöki esti beszédében kifejtette, hogy Ukrajna „készen áll egy teljes tűzszünetre, amely most azonnal életbe léphet”. „De ennek valósnak kell lennie” – hangsúlyozta egy videóüzenetben. Kérte Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és „bizonyítsa be, hogy hajlandó véget vetni a háborúnak”. Az ukránok azóta több ezer megszegést róttak fel Oroszországnak a tűzszünet keretein belül, és a második napon Ukrajna szerint közel 200 összecsapás zajlott a frontvonal mentén, valamint 18 orosz légitámadást és közel 4000 tüzérségi lövéseket is jelentettek. A védelmi minisztérium azonban azt állította, hogy az összes orosz egység teljesen leállította a harci tevékenységet, és a korábban elfoglalt vonalakon és pozíciókban maradtak.

Zelenszkij folyamatosan elutasította Putyin javaslatát, mint egy „játéknak”, és egy hosszabb, legalább 30 napos tűzszünetet szorgalmazott, amit Ukrajna szövetségesei is támogatnak. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump, szintén megerősítette a feltétel nélküli tűzszünet iránti felhívását, és figyelmeztetett a további szankciókra, ha bármelyik fél nem tartja be azt. A Kína és Oroszország közötti kapcsolat már nem egyenlő felek viszonya, és a Győzelem Napja eseménye a két ország közötti szorosabb kapcsolatok szimbólumává vált.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük