
Dél-Afrika fellebbez a megerőszaklás vádja alól felmentett nigériai lelkész ügyében
A dél-afrikai hatóságok bejelentették, hogy folytatják a jogi eljárásokat Timothy Omotoso nigériai televangelista ellen, aki múlt hónapban felmentést kapott nemi erőszak vádja alól, noha már elhagyta az országot. Omotoso, aki tagadta a 32 vádat, azzal vádolták, hogy fiatal nőket molesztált a port Elizabeth-i templomában. A Dél-Afrikai Köztársaság Országos Ügyészsége (NPA) közölte, hogy fellebbezni fog a bíróság döntése ellen, amely Omotosót ártatlannak találta, hangsúlyozva, hogy a férfi jelenléte nem szükséges a folyamat során.
A Dél-afrikai Belügyminisztérium értesítette a nyilvánosságot arról, hogy Omotoso az OR Tambo Nemzetközi Repülőtérről repült Nigériába, ahol a közszolgálati SABC televízió felvételt készített róla, amint kapucnis pulóverben és sötét napszemüvegben távozik. Omotosót először 2017-ben tartóztatták le, amikor megpróbálta elhagyni Dél-Afrikát. Az egyik vádlója elmondta, hogy 14 éves korában erőszakolta meg a prédikátor. A dél-afrikai ügyészek elismerték, hogy „nincsenek jogi alapok” ahhoz, hogy megakadályozzák Omotoso távozását az ország területéről a felmentése után. Azonban ha a fellebbezést elfogadják, a hatóságok kérni fogják Omotoso kiadatását Dél-Afrikába, melyet egyértelműen alátámaszt Dél-Afrika és Nigéria között fennálló „kétoldalú kiadatási egyezmény”.
Omotoso felmentése után, áprilisban, bevándorlási problémái is akadtak, mivel a Belügyminisztérium korábban azt állította, hogy illegálisan tartózkodik Dél-Afrikában. A hatóság vasárnap közzétett nyilatkozata szerint Omotosót „nemkívánatos személyként” jegyezték be, ami azt jelenti, hogy öt évig nem léphet be az országba. A dél-afrikai közszolgáltató szerint a prédikátor önként hagyta el az országot. A BBC megkereste az NPA-t, hogy tisztázza, hogyan működhetne a lehetséges kiadatási folyamat, figyelembe véve Omotoso „nemkívánatos személy” státuszát.
Omotoso a Jesus Dominion International templom vezetője, amelynek ágazatai találhatók az Egyesült Királyságban, Nigériában, Franciaországban és Izraelben, valamint Dél-Afrika számos részén is. A prédikátor pere Dél-Afrika történetében először került élő közvetítésre, mint egy nagy nyilvánosságot kapott nemi erőszakkal vádolt személy ügye. A bírósági eljárás során számos szívszorító tanúvallomás hangzott el, amely sokakat megrázott és komoly társadalmi vitákat generált az országban a nemi erőszak és a bűncselekmények áldozatainak jogairól.
A történet rávilágít a dél-afrikai társadalom bonyolult és sokszor ellentmondásos viszonyára a vallási vezetőkkel és a hatóságokkal. Omotoso esete különösen figyelemfelkeltő, mivel a prédikátor népszerűsége és befolyása miatt sokan aggódnak amiatt, hogy a jogi eljárás esetleg nem kapja meg a megfelelő figyelmet. Az ügyészség fellebbezése azonban azt jelzi, hogy a hatóságok elkötelezettek a jogi igazságszolgáltatás mellett, és nem hagyják, hogy a népszerű vallási vezetők mentesüljenek a felelősségre vonás alól.
A helyi közvélemény megosztott a témában; míg sokan támogatják az ügyészség lépéseit, mások úgy vélik, hogy a vallási közösségekből érkező nyomás befolyásolhatja a bírósági döntéseket. A Dél-afrikai Köztársaság jogi rendszerének és a társadalom reakciójának figyelemmel kísérése rendkívül fontos, mivel az ügy nemcsak Omotoso életére, hanem a jövőbeni nemi erőszakkal kapcsolatos ügyekre és a társadalmi igazságosságra is hatással lehet. Az eljárás kimenetele fontos tanulságokat hordozhat a társadalmi normák, a vallási vezetők felelőssége és a nők jogainak védelme szempontjából is. A következő hetek és hónapok során a figyelem középpontjában marad Omotoso ügye, és a társadalom, valamint a hatóságok reakciói alapvető kérdéseket vetnek fel a jogi és erkölcsi felelősségről.

