Hírek,  Magazin

Titanic újabb titkai: forradalmi felfedezések a hajó utolsó óráiról

A Titanic utolsó óráit bemutató részletes elemzés új fényt vetett a süllyedő óceánjáró tragikus eseményeire. A 3D-s digitális másolat, amely a hajó teljes méretét bemutatja, megmutatja, hogy a Titanic milyen erővel hasadt két részre, amikor 1912 áprilisában jéghegynek ütközött. A katasztrófában körülbelül 1500 ember vesztette életét. Az új digitális térkép egy új nézőpontot kínál a hajó kazánházáról, megerősítve a szemtanúk beszámolóit, amelyek szerint a mérnökök az utolsó pillanatig dolgoztak, hogy életben tartsák a hajó világítását. A számítógépes szimuláció arra is utal, hogy a hajótestet érintő, A4-es lap méretű lyukak vezettek a Titanic vesztére.

Parks Stephenson, a Titanic szakértője hangsúlyozta, hogy a Titanic az utolsó megmaradt szemtanúja a tragédiának, és a hajónak még mindig vannak történetei, amelyeket elmondhat. A digitális másolatot a National Geographic és az Atlantic Productions által készített Titanic: The Digital Resurrection című új dokumentumfilmhez elemezték. A roncs, amely 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán jeges vizeiben, víz alatti robotok segítségével lett feltérképezve. Több mint 700 000 felvételt készítettek a hajóról minden szögből, hogy létrehozzák a „digitális ikert”, amelyet 2023-ban a BBC News egyedülállóan mutatott be a világnak.

A roncs hatalmas mérete és a mélyben uralkodó sötétség miatt a felfedezések a mélytengeri alámerülőkkel csak ízelítőt nyújtanak. A digitális térkép azonban lehetővé tette a Titanic teljes és részletes megtekintését. Az óriási orr rész függőlegesen áll a tengerfenéken, mintha a hajó folytatná az útját. Ezzel szemben 600 méterre a hajó hátsó része egy összetört fémhegyként fekszik. A kár, amit a hajó az aljára csapódáskor szenvedett el, nyilvánvalóan a hajó kettészakadásával összefügg.

A legújabb feltérképezési technológia új módot kínál a hajó tanulmányozására. Stephenson a bűnügyi helyszínekhez hasonlította a vizsgálatokat, hangsúlyozva, hogy figyelembe kell venni az bizonyítékokat és azok elhelyezkedését. A digitális másolat új részleteket tárt fel, például egy portholt, amely valószínűleg a jéghegy által törött el. Ez összhangban van a túlélők beszámolóival, akik arról számoltak be, hogy a jég bejutott néhány kabinba a becsapódás során.

A Titanic hatalmas kazánházának egyikét is tanulmányozták a szakértők; ez könnyen azonosítható a térképen, mivel a hajó hátsó részén található, ott, ahol a hajó kettészakadt. Az utasok azt mondták, hogy a fények még mindig égtek, amikor a hajó a hullámok alá merült. A digitális másolat azt is megmutatja, hogy néhány kazán homorú, ami arra utal, hogy még üzemeltek, amikor a víz alá kerültek. A hátsó fedélzeten egy nyitott állapotú szelepet is felfedeztek, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az elektromos generáló rendszerbe. Ez a Joseph Bell vezette mérnökcsapat munkájának volt köszönhető, akik a világítást életben tartva dolgoztak a kazánokban. Minden mérnök életét vesztette a katasztrófában, de hősiességük sok életet megmentett, mondta Stephenson.

A legújabb szimuláció további betekintést nyújt a süllyedés folyamatába. A Titanic kékrajzai alapján készült részletes struktúra modellt, valamint a hajó sebességét, irányát és helyzetét felhasználva előrejelzi a jéghegy okozta károkat. Prof. Jeom-Kee Paik, a University College London kutatója elmondta, hogy fejlett numerikus algoritmusokat és szuperszámítógépes kapacitásokat használtak a Titanic süllyedésének rekonstruálására. A szimuláció azt mutatja, hogy a hajó csak egy érintő ütközést szenvedett el a jéghegynél, ami a hajótest egy keskeny szakaszán sorozatos lyukakat eredményezett.

Bár a Titanicot úgy tervezték, hogy elsüllyeszthetetlen legyen, a kutatások azt mutatják, hogy a jéghegy által okozott kár hat vízzáró rekeszre terjedt ki. A hajó süllyedésének és megmenekülésének közötti különbség a papírlap méretű lyukak apró margóin múlik. A probléma az, hogy ezek a kis lyukak hosszú hosszon helyezkednek el, így a víz lassan, de biztosan beáramlik az összes lyukba, végül pedig a rekeszek megtelnek és a Titanic elsüllyed.

A tragédia emberi oldala még mindig jól látható. A hajó utasainak személyes tárgyai szétszóródtak a tengerfenéken. A digitális térkép új nyomokat szolgáltat arról a hideg éjszakáról 1912-ben, de a szakértőknek évekbe telik, hogy minden részletet alaposan megvizsgáljanak. Stephenson szavai szerint a Titanic csak lassan osztja meg velünk a történeteit, és minden alkalommal arra késztet, hogy még többet akarjunk tudni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük