Hírek,  Tech

Súlyosbítja a brit időjárás-előrejelzést a Met Office szuperszámítógépe

A Meteorológiai Hivatal (Met Office) nemrégiben bemutatta új, korszerű szuperszámítógépét, amely állítása szerint jelentősen javítja az időjárás-előrejelzés pontosságát. A hivatal közleménye szerint a jövőben akár 14 napra előre is részletes előrejelzéseket tudnak készíteni, ami forradalmasíthatja a meteorológiát. Az új, felhőalapú rendszer, amelyet hétfőn indítottak el, elképesztően nagy teljesítményű, hiszen másodpercenként 60 kvadrillió számítást képes elvégezni. Érdekesség, hogy ez az első olyan rendszer, amelyet a Met Office nem saját magának üzemeltet, hanem a Microsoft felhőalapú Azure szolgáltatása révén.

A technológia fejlesztésére régóta vártak, hiszen a projekt első bejelentése 2020-ra nyúlik vissza, és eredetileg 2022-re tervezték a bevezetését. A Met Office szerint ez a világ első felhőalapú szuperszámítógépe, amely kizárólag időjárási és éghajlati tudományokkal foglalkozik. A hivatal kiemelte, hogy a rendszer egyik legfontosabb előnye az lesz, hogy javítja az előrejelzéseket a repülőtereken. Ezen kívül az energiaipar számára is részletesebb információkat nyújthat, amelyek segíthetnek a potenciális áramszünetek és áramingadozások tervezésében. Továbbá, mivel a szuperszámítógép teljes egészében megújuló energiaforrásokkal működik, várhatóan javítja a klímaváltozás miatt felmerülő kihívások, például az árvízek és erdőtüzek előrejelzését is.

Az új szuperszámítógép több mint négyszer annyi számítást végez másodpercenként, mint az elődje, és 1,8 millió maggal rendelkezik. A pontos helyszínt titokban tartják, de a rendszer fizikai infrastruktúrája Anglia déli részén található, két adatközpont között oszlik meg. A közelmúltban történt brit intézmények elleni kibertámadások, mint például a Marks & Spencer és a Co-op hackelése, miatt Charles Ewen, a Met Office informatikai igazgatója szerint a kibervédelem mindenki fejében ott van. Ewen megnyugtatott, hogy elégedett az új rendszer biztonságával, és „nagyon magabiztos abban, hogy ez egy nagy előrelépés” az előző rendszerhez képest.

Simon Vosper, a Met Office tudományos igazgatója hangsúlyozta, hogy soha nem volt még ennyire fontos az időjárási és éghajlati intelligencia. „Tudjuk, hogy az éghajlat változik, és tisztában vagyunk a veszélyes időjárás kockázataival. A szuperszámítógép lehetővé teszi számunkra, hogy ezeket a javított szolgáltatásokat ott nyújtsuk, ahol szükség van rájuk” – mondta Vosper.

A brit kormány 2020 februárjában 1,2 milliárd fontot ígért a projekt megvalósítására, mivel az előző szuperszámítógépek 2022-re elérik élettartamuk végét. Ewen elmondta, hogy a hároméves késlekedés főként a Covid-járvány következménye volt, amely hatással volt a szilícium rendelkezésre állására, miközben a Met Office hangsúlyozta, hogy a meglévő szolgáltatások folyamatos biztosítása is fontos volt a váltás során.

A Microsoft Azure felhőszolgáltatása a világ egyik legnagyobb adatközpont-szolgáltatója, és jelentős részesedéssel bír a mesterséges intelligencia infrastruktúrájában. A brit időjárás azonban nemcsak a technológiai újításokról szól; a Bath vidéki tejtermelő, Hugh Padfield például aggasztónak tartja a száraz időszakot, amely hatással van a tehenek takarmányozására. A Met Office sárga figyelmeztetést adott ki zivatarok és árvizek miatt, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság az utolsó 70 év legszárazabb tavaszát éli. Manchesterben pedig a járókelők által „tornádónak” nevezett jelenség valójában „porördög” volt, ahogy azt a Met Office megjegyezte. A hivatal a figyelmeztetést hétfőre hirdette meg, 12:00 BST-től 22:00-ig.

Mindezek mellett Bill Gates, a Microsoft alapítója bejelentette, hogy felgyorsítja jótékonysági adományait, és Elon Muskot, valamint a Doge kriptovalutát vádolta meg azzal, hogy „gyerekek életét veszélyeztetik” az adományok csökkentésével. Az új szuperszámítógép elindítása tehát nemcsak a meteorológiai előrejelzések szempontjából jelentős lépés, hanem a szélesebb társadalmi és környezeti kihívások kezelésében is kulcsszerepet játszhat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyg4ygerpjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük