Hírek,  Magazin

Titanic: Új felfedezések a hajó végső óráiról

A Titanic katasztrófájáról készült legújabb digitális elemzés forradalmi új ismereteket tár fel a legendás óceánjáró végső óráiról. Az elemzés során egy teljes méretű digitális szkennelést használtak, melynek segítségével háromdimenziós másolat készült a hajóról. A kutatás során különösen figyelemre méltó részleteket fedeztek fel, amelyek megerősítik a szemtanúk beszámolóit és új fényt derítenek a Titanic tragédiájára. A hajó 1912 áprilisában ütközött egy jégheggyel, ami 1,500 ember életét követelte. A digitális másolat segítségével most már pontosan látható, hogy a hajó hogyan tört ketté, valamint az is, hogy a hajótestet érintő sérülések milyen hatással voltak a süllyedésre.

A kutatás során a Titanic egyik kazánházát is alaposan megvizsgálták. A szkennelés megerősítette, hogy az ott dolgozó mérnökök a hajó végső pillanataiban is fáradhatatlanul igyekeztek fenntartani a világítást. A számítógépes szimulációk azt mutatják, hogy a hajótestet érintő, A4-es méretű lyukak vezettek a Titanic végzetéhez. „A Titanic az utolsó túlélő szemtanúja a katasztrófának, és még mindig rengeteg történetet tud elmondani” – mondta Parks Stephenson, a Titanic szakértője. A szkennelést a National Geographic és az Atlantic Productions közös dokumentumfilmje, a „Titanic: A Digitális Feltámadás” számára készítették.

A Titanic wreckje 3,800 méter mélységben fekszik az Atlanti-óceán jeges vizeiben. Az alapos térképezéshez víz alatti robotokat használtak, és több mint 700,000 képet készítettek, amelyek különböző szögekből mutatják be a hajót. A digitális másolat, amelyet 2023-ban a BBC News mutatott be, új perspektívát nyújt a Titanic vizsgálatára, hiszen a méreténél fogva a korábbi alámerülések csak részletes pillanatfelvételeket tudtak nyújtani. A szkennelés viszont az első teljes képet adja a Titanikról, amelynek orra szinte egyenesen áll a tengerfenéken, úgy tűnik, mintha a hajó továbbra is a maga útját járná. Ezzel szemben a hajó hátsó része, amely 600 méterre található, egy összetört fémkupac.

A digitalizálás segítségével új részleteket is felfedeztek, például egy porthole-t, amely valószínűleg a jégheggyel való ütközés következtében tört el. Ez összhangban áll a túlélők beszámolóival, akik arról számoltak be, hogy a jég bejutott a kabinokba a becsapódáskor. A Titanic hatalmas kazánházát is alaposan megvizsgálták, amely a hajó hátsó részén található, ott, ahol a hajó kettészakadt. Az utasok azt mondták, hogy a hajó még süllyedése közben is világított, ami a kazánok működését jelzi. A digitális másolat azt mutatja, hogy néhány kazán bemélyedt, ami arra utal, hogy még működtek, amikor a vízbe merültek. A hátsó fedélzeten egy nyitott állapotban lévő szelep is felfedezésre került, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az áramtermelő rendszerbe. Ezt a Joseph Bell vezetésével dolgozó mérnökcsapat biztosította, akik a világítás fenntartása érdekében folytatták a szénrakást a kazánokban. Mindenki, aki a hajón maradt, életét vesztette, de heroikus cselekedeteik számos életet mentettek meg.

A szimulációk újabb betekintést nyújtanak a Titanic süllyedésébe. A kutatók a hajó részletes szerkezeti modelljét és a sebességét, irányát, valamint pozícióját felhasználva rekonstruktálták a jégheggyel való ütközést. A kutatás vezetője, Prof. Jeom-Kee Paik az University College Londonról elmondta, hogy a szimuláció azt mutatja, hogy a hajó csak érintőlegesen ütközött a jégheggyel, ennek következtében a hajótest egy sor lyukat szenvedett el. A Titanicot úgy tervezték, hogy ne süllyedhessen el, még négy vízálló rekesz átszivárgása esetén sem, azonban a szimuláció szerint a jéghegy által okozott sérülések hat rekeszt érintettek.

A Titanic katasztrófája a személyes tragédiák sorozataként is megjelenik, hiszen a hajón utazó emberek személyes tárgyai a tengerfenéken szétszóródva találhatóak. A digitális szkennelés új nyomokat ad a 1912-es hideg éjszakáról, de a szakértőknek évekbe telik majd, mire minden részletet alaposan megvizsgálnak. „A Titanic csak apránként osztja meg velünk a történeteit” – mondta Stephenson. „Minden alkalommal, amikor felfedezünk valamit, egy kicsit többet akarunk tudni.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük