
Technológiai cégek: Frissítsenek algoritmusokat és életkor-ellenőrzéseket, különben büntetés vár rájuk
Az Egyesült Királyság médiakapitánya, az Ofcom hivatalosan bejelentette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell az algoritmusokat, amelyek a fiataloknak ajánlanak tartalmat, illetve be kell vezetniük szigorúbb életkor-ellenőrzéseket, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom „Gyermekvédelmi Kódexei”, amelyek végleges változatait most publikálták, „átformáló új védelmeket” ígérnek. Ezek a szabályozások különösen fontosak azok számára, akik pornográf tartalmakat vagy olyan anyagokat kínálnak, amelyek az öngyilkosságot, öngyilkosságra való buzdítást, vagy evési zavarokat népszerűsítenek, hiszen számukra kötelező lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését a veszélyes tartalmakhoz.
Melanie Dawes, az Ofcom vezetője a BBC Radio 4 Today műsorában hangsúlyozta, hogy ezek a szabályozások igazi „játékváltók” lehetnek. Ugyanakkor a kritikusok azt állítják, hogy a megkötések nem elegendőek, és „keserű pirulát” jelentenek. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dawes azonban kifejtette, hogy az életkor-ellenőrzések bevezetése egy első lépés, hiszen „ha nem tudjuk, hol vannak a gyerekek, nem tudunk nekik eltérő élményt nyújtani a felnőttekhez képest.” Rámutatott, hogy az interneten és a valós életben sincsenek teljesen biztos megoldások, de a kódexek bevezetése egy kiemelkedő lépést jelent.
A technológiai miniszter, Peter Kyle is hangsúlyozta, hogy kulcsfontosságú a szabályokban az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, milyen tartalmakat látnak a gyerekek online. „A gyerekek többsége nem keres ilyen anyagokat, ezek egyszerűen megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle a The Telegraphnak elmondta, hogy külön vizsgálja a közösségi média kijárási tilalmát a 16 éven aluliak számára, de nem akar „olyan intézkedést hozni, amely minden egyes gyermekre hatással lenne az országban anélkül, hogy megfelelő bizonyítékokat gyűjtene”.
Az új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Safety Act keretében. Az Ofcom közölte, hogy több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Ha a vállalatok nem tartják be a szabályozásokat, az Ofcom „jogosultsággal rendelkezik bírságok kiszabására, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérhet, hogy megakadályozza az adott webhely vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban”. A gyermekvédelmi jótékonysági szervezet, az NSPCC üdvözölte a Kódexeket, amelyek „fordulópontot jelentenek a gyermekek online biztonságában”, de arra is felhívták a figyelmet, hogy az Ofcomnak még tovább kellene lépnie, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazásokkal kapcsolatban, amelyek esetében a platformok nem látják, mit küldenek.
Eközben David Brennan, aki több fiatal lányt célozott meg és zsarolta őket, hogy küldjenek neki explicit képeket, egy újabb figyelmeztető jel. A 13 és 15 év közötti lányok közül egy az öt jelezte, hogy problémái vannak ezzel, míg a fiúknál ez az arány csupán egy a tízhez. Ellen Roome azt szeretné, ha a családok hozzáférhetnének a felhasználói adatokhoz, miután egy szerettük elhunyt. Az NSPCC arra is figyelmeztetett, hogy a 2024 nyári zavargások megmutatták, hogy a szabályozó hatóságoknak nincsenek megfelelő eszközeik a vírusos félretájékoztatások megfékezésére. Leanne Ekland, Max Dixon anyja elmondta, hogy a fia gyilkosának börtönből közzétett videója „nem mutatott megbánást”. Az új szabályozások tehát nemcsak a fiatalok védelmét célozzák, hanem a technológiai vállalatok felelősségét is hangsúlyozzák, amelynek jelentős hatása lehet a jövő generációjára.

