
Segítség nélkül halálra ítélt kisbabák Gázában, figyelmeztet az ENSZ humanitárius vezetője
A legfrissebb hírek szerint a gázai humanitárius helyzet rendkívül kritikus, mivel a legmagasabb szintű ENSZ emberi jogi vezetője, Tom Fletcher figyelmeztetett, hogy a következő 48 órában akár 14 000 újszülött halála is bekövetkezhet, ha a segélyszállítmányok nem jutnak el a Stripben élő közösségekhez. Fletcher a BBC Radio 4 Today című műsorában nyilatkozott, ahol elmondta, hogy több ezer teherautónyi segély készen áll a továbbításra, és ezek a szállítmányok különösen babaételt és táplálkozási termékeket tartalmaznak. A helyzet sürgősségét tovább fokozza, hogy a helyi közösségek élelmiszer- és orvosi ellátás hiányában szenvednek, így a nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a gázai konfliktusra irányul.
Israel részéről a helyzetet tovább bonyolítja, hogy Benjamin Netanyahu miniszterelnök közleményében azt állította, a Hamasz a segélyeket helytelenül használja és ellopja. Ezt a Hamasz határozottan tagadja, a feszültség pedig tovább nő a felek között. Netanyahu hangsúlyozta, hogy el kell kerülni a tömeges éhínséget, és hogy Izrael csak egy „minimális, alapvető hidat” fog engedélyezni a segélyszállítmányok számára, hogy megakadályozza a humanitárius katasztrófát.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy míg a segélyek eljuttatása kérdéses, a politikai események is zajlanak a közel-keleti térségben. Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden, aki második mandátumának első jelentős diplomáciai útjára készül, Szaúd-Arábiába, Katárba és az Egyesült Arab Emírségekbe utazik, hogy új befektetéseket biztosítson az Egyesült Államok számára. Ez az utazás a térség politikai és gazdasági helyzetét is érinti, és fokozza az amerikai és a közel-keleti országok közötti kapcsolatokat.
A helyzet humanitárius aspektusait még tovább súlyosbítja, hogy a gázai konfliktus közepette számos emberélet veszett el. A legfrissebb jelentések szerint legalább négy ember halt meg és több mint 500-an megsérültek Bandar Abbasban, ami tovább növeli a feszültséget a térségben. A politikai események mellett a humanitárius válság is súlyosan érinti a helyi lakosságot, amelynek tagjai a fegyveres konfliktus következményeként mindennapi megélhetésükért küzdenek.
A legfrissebb hírek szerint Izrael szombaton 369 embert szabadon bocsátott, miközben a Hamasz három további túszt, Alexander Troufanovot, Yair Hornt és Sagui Dekel-Chent átadta a Vöröskeresztnek. A hírek szerint körülbelül 180 elítélt szabadulhat, cserébe három izraeli túszért. A szabadon engedett férfiak, Or Levy, Ohad Ben Ami és Eli Sharabi, a 2023. október 7-i támadások során kerültek fogságba, és 16 hónapig voltak a gázai területen.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a brit liberális demokraták vezetője, Ed Davey is felszólította a brit miniszterelnököt, hogy hangsúlyozza az Egyesült Államoknak, hogy az Egyesült Királyság elkötelezett a kétállami megoldás mellett. Az események gyorsan változnak, és a nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a közel-keleti konfliktusra irányul.
A humanitárius válságok mellett az emberi jogi helyzet is aggasztó, hiszen a háború sújtotta területeken élők sorsa folyamatosan kérdéseket vet fel a nemzetközi jog és az emberi jogok védelme szempontjából. Ahogy a nemzetközi közösség próbálja kezelni ezt a rendkívül összetett helyzetet, a helyi lakosság szenvedései továbbra is a figyelem középpontjában maradnak.

