Gazdaság,  Hírek

Khamenei kétségei az amerikai nukleáris tárgyalásokkal kapcsolatban

Irán legfelsőbb vezetője, Ali Khamenei, kétségeit fejezte ki az Egyesült Államokkal folytatott nukleáris tárgyalások kapcsán, mondván, hogy a tárgyalások nem fognak új megállapodáshoz vezetni. Khamenei szerint az Egyesült Államok „túlságosan eltúlzott és felháborító” követeléseket támasztott az urán dúsításával kapcsolatban. A vezető kijelentette, hogy nem hisz abban, hogy a tárgyalások bármilyen eredménnyel járnának, és nem tudják, mi fog történni a jövőben.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a múlt héten azt nyilatkozta, hogy Irán „valamiféle” megállapodást kötött a tárgyalások feltételeiről, miután április 12. óta négy fordulóban zajlottak a megbeszélések Omán közvetítésével. Azonban a következő, a hétvégére tervezett tárgyalások előtt Irán főtárgyalója elutasította az amerikai kollégája állítását, miszerint Iránnak le kellene mondania az urán dúsításáról, amelyet reaktor üzemanyag előállítására, de akár nukleáris fegyverek gyártására is fel lehet használni. Trump, aki 2015-ben egyoldalúan kilépett az Irán és a világ nagyhatalmai közötti nukleáris megállapodásból, figyelmeztette Irán, hogy katonai akcióval nézhet szembe az Egyesült Államok és Izrael részéről, ha a tárgyalások nem lesznek sikeresek.

Irán határozottan állítja, hogy nukleáris tevékenységei teljesen békés célokat szolgálnak, és soha nem kívánt nukleáris fegyvereket fejleszteni vagy beszerezni. Ugyanakkor, a korábbi megállapodás keretein belül rájuk rótt korlátozásokat megszegve, felhalmozták a szükséges mennyiségű, erősen dúsított uránt ahhoz, hogy több bombát is előállíthassanak. Khamenei a legutóbbi fejleményekről beszélt a múlt héten, egy olyan ceremónián, amelyen a tavaly helikopter-balesetben elhunyt Ebrahim Raisi egykori elnököt ünnepelték. Khamenei dicsérte Raisit, aki szintén keményvonalas vallási vezető volt, amiért nem hajlandó közvetlen tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal. Khamenei hangsúlyozta, hogy Raisi egyértelműen elutasította a tárgyalásokat, és nem engedte, hogy az ellenségek „fenyegetésekkel vagy trükkökkel” kényszerítsék Irán az egyeztetőasztalhoz.

A legfelsőbb vezető kritizálta a Trump-adminisztráció megközelítését is, hangsúlyozva, hogy az amerikai félnek el kellene kerülnie a „nonszensz megjegyzéseket”. Khamenei szerint az, hogy az Egyesült Államok nem engedné meg Iránnak az urán dúsítást, óriási tévedés, mivel senki sem vár engedélyre ezzel kapcsolatban. Steve Witkoff, az amerikai különmegbízott, az ABC News-nak nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Államok nem engedheti meg, hogy Irán dúsítási képessége akár 1%-ra is nőjön. Witkoff hangsúlyozta, hogy egy olyan megállapodást kell kidolgozni, amely nem tiszteletteljes az irániak felé, de figyelembe veszi néhány aggályukat.

Irán külügyminisztere, Abbas Araqchi gyorsan reagált Witkoff szavaira, figyelmeztetve, hogy az irreális elvárások megakadályozzák a tárgyalásokat, és hogy Irán dúsítása nem olyan dolog, amit meg lehetne állítani. Araqchi hozzátette, hogy Witkoff teljesen távol áll a tárgyalások valóságától. A 2015-ös megállapodás, amelyet Irán a Barack Obama vezette amerikai kormányzattal, valamint az Egyesült Királysággal, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal kötött, azt írta elő, hogy Irán korlátozza nukleáris tevékenységeit, és engedélyezze az ENSZ nukleáris felügyeleti ügynöksége, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) ellenőrzéseit, cserébe a szankciók enyhítéséért. Iránnak csak 3,67%-os tisztaságú urán dúsítását engedélyezték, amelyet kereskedelmi nukleáris erőművek üzemanyagának előállításához használnak. Februárban az IAEA figyelmeztette a nemzetközi közösséget, hogy Irán közel 275 kilogramm (606 font) 60%-os tisztaságú uránt halmozott fel, amely közel áll a fegyverminőséghez. Elméletileg ez elegendő lenne ahhoz, hogy 90%-os dúsítással hat nukleáris bombát készítsenek. A helyzet tehát rendkívül feszültté vált, és a nemzetközi közösség figyelme fokozottan irányul Irán nukleáris programjára és a tárgyalások alakulására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp855k42wpko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük