Gazdaság,  Hírek

Brüsszel üdvözli az Egyesült Királyság megállapodását, de még sok a teendő

Hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Unió vezetője bejelentette, hogy új fejezetet nyitnak az Egyesült Királysággal való kapcsolataikban, miután a brexit utáni első csúcstalálkozójukat tartották. Ez nem az első alkalom, hogy új lapot fordítanak a brexit utáni időszakban, de valószínűleg a legjelentősebb. Az unió és az Egyesült Királyság most egy olyan megállapodást kötött, amely a halászattól kezdve a kereskedelmeken, védelmen és energián át számos politikai terület megerősítésére terjed ki, amelyek még további tárgyalásokra várnak.

Brüsszel számára ez a tárgyalás lehetőséget adott arra, hogy közelebb hozza Nagy-Britanniát, mint jelentős védelmi hatalmat, egy geopolitikai feszültségekkel teli időszakban. Az uniós diplomaták szerint évek óta létezett egy „ne nyúljatok hozzá” mentalitás, amikor a brexit megállapodásának széleskörű áttekintéséről volt szó. Ezt az állapotot sokáig „túl sok politikával” indokolták, mivel attól tartottak, hogy bármilyen próbálkozás „rosszul sülhet el”. A Windsor Framework megállapodásig, amely 2023-ban született, London és Brüsszel egy hosszadalmas vitában állt egymással a kereskedelmi megállapodásokról Észak-Írország kapcsán.

2024-ben egy új kormány került hatalomra az Egyesült Királyságban, amelyet a Brexit mellett állást foglaló Munkáspárt vezetett. Brüsszelben már régóta kifejezték elégedetlenségüket – sőt, bizalmatlanságukat – a korábbi konzervatív kormányokkal szemben, amelyek között sokan támogatták a brexitet. Néhány brexit támogató most bírálja a megállapodást, amelyet szerintük a szuverenitás eladásának tekintenek az uniós bürokratáknak. Az uniós diplomaták azonban hangsúlyozzák, hogy ez a szomszédok közötti kapcsolatok „normalizálása”, akik továbbra is hasonlóan látják a világot.

Az EU-n belül egyértelmű volt a megelégedettség a halászati kvóták 12 éves időtartamú rögzítése miatt. Amikor egy diplomatát megkérdeztem erről a részletről, az első reakciója egy mosolygós emoji volt. Egy másik diplomatától azt hallottam: „A megállapodás kiegyensúlyozott – érvelhetően kedvező feltételekkel az EU számára – és egyszerűen azt mutatja, hogy a csodálatos elszigeteltség nem opció a mai klímában.” Az unió természetesen szeretné kiemelni azokat a „nyereményeket”, amelyeket az egykori tagállammal folytatott tárgyalás során elértek, amely jelentősen megrázta a blokkot a kilépésével.

A part menti országok, különösen Franciaország, örülnek, hogy egyelőre nem kell évi halászati kvótákról tárgyalniuk. Végül is, ahogy mondják, ez egy kölcsönös előnyöket biztosító megállapodás volt. Az EU megkapta a halászati megállapodását, cserébe pedig könnyebbé válik a brit vállalkozások számára az agrár-élelmiszer termékek exportja, bár ennek a részletei még nem véglegesítettek. További tárgyalásokra várnak a fiatalok mobilitásáról is, amely lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy könnyebben tanuljanak vagy dolgozzanak Nagy-Britanniában és az EU-ban. Ez különösen fontos cél volt olyan országok számára, mint Németország, amely szeretett volna jobb hozzáférést nyerni egy angolul beszélő országhoz, amelynek neves egyetemei vannak.

Németország számára a védelmi és biztonsági partnerség is kulcsfontosságú volt. Oroszország Ukrajna ellen indított teljes körű inváziója és Donald Trump kiszámíthatatlan Fehér Háza felborították az európai biztonság szabályait. Az idő, bár gyógyító hatású volt, az utóbbi évek eseményei sürgősség érzését is kialakították. A Nagy-Britanniával való jobb kapcsolatok, amely továbbra is jelentős védelmi szereplő, most különösen fontosak a kontinens számára, amely megpróbálja növelni beruházásait és képességeit.

Bár a megállapodás nagy része elvi megállapodás, egy szándéknyilatkozat, amely a kibertámadások, energia és migráció területeit is érinti, az EU diplomatái bizakodóan nyilatkoztak. „Jó lépésnek tartom” – mondta egy másik uniós diplomata. „Jó tesztelni a vizeket a gyakorlati együttműködés szempontjából, és megnézni, hogy mit tudunk tenni. Innentől kezdve haladjunk tovább.” Brüsszelben azonban továbbra is óvatosan figyelik Nagy-Britannia zaklatott és megosztó vitáit az EU-val való kapcsolataikról. Mivel a részletek még további tárgyalásokra várnak, a politikai viharok újra felüthetik a fejüket, akár politikai kompromisszumok, akár költségek terén. Ez a „reset” nem változtatja meg a brexit alapvető elemeit – az Egyesült Királyság továbbra is kívül marad az egységes piacon és a vámunióban – de elkötelezi Londont és Brüsszelt, hogy sokkal több beszélgetést folytassanak, miközben próbálják kitölteni a sok rést a hosszú ambíciós listában. Ez azt jelenti, hogy a jövőben növekvő diplomáciai forgalomra lehet számítani az Egyesült Királyság és az EU között. A Brüsszelben való több üzletkötés elkerülhetetlenül több beszélgetést is jelent. E tekintetben a mai nap csupán a kezdet. Az új Egyesült Királyság-EU megállapodás csökkenti az exportálásra vonatkozó papírmunkát, mondta egy élelmiszertermelő. Eluned Morgan elmondta, hogy megérti a félelmeket, de az exportálási képességek javulni fognak. A brit és az EU közötti megállapodás a brexit utáni vezetői csúcstalálkozón született meg Londonban. Az új megállapodás számos szektort érint, beleértve a halászati, mezőgazdasági, vendéglátóipari és védelmi területeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4gwvezvvko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük