
Brit munkavállalók védelme az Egyesült Királyság és India kereskedelmi megállapodásában
A brit kormány határozottan visszautasította az ellenzéki pártok vádjait, amelyek szerint a legújabb, Indiával kötött kereskedelmi megállapodás hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, az üzleti ügyekért felelős miniszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy „nincs olyan helyzet”, amelyben tolerálni tudná, hogy a brit munkavállalókat alulfizessenek egy kereskedelmi megállapodás következtében. A megállapodás egyik része lehetővé teszi, hogy a rövid távú vízummal rendelkező munkavállalók a szociális hozzájárulásokat három évig az otthoni országukban fizethessék, ami azt jelenti, hogy nem kell a brit nemzeti biztosítási járulékokat (Nics) befizetniük. Az ellenzéki pártok szerint ez azt eredményezheti, hogy az indiai munkavállalók olcsóbbak lesznek a brit munkavállalóknál, különösen mivel a brit munkáltatók Nics-jai nemrégiben emelkedtek.
Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője, aki korábban üzleti miniszter volt, azt állította, hogy hasonló megállapodást visszautasított, mivel az „két szintű adókat” tartalmazott, amelyek „számtalan millió fontba” kerülnének az Egyesült Királyságnak. A Liberális Demokraták helyettes vezetője, Daisy Cooper is aggodalmát fejezte ki, mondván, hogy a kedvezmény alááshatja a brit munkavállalókat éppen akkor, amikor azok már a Trump-féle kereskedelmi háború és a Munkáspárt elhibázott adópolitikája miatt szenvednek. Nigel Farage, a Reform UK vezetője „valóban elborzasztónak” nevezte a megállapodást, és hozzátette, hogy a kormány „nem törődik a munkavállalókkal”.
Reynolds azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem befolyásolja a brit munkavállalókat, mivel az Egyesült Királyság már 16 megállapodást kötött, amelyek megakadályozzák a kettős adóztatást, és ezek több mint 50 országra vonatkoznak, beleértve az Egyesült Államokat, az EU-t és Dél-Koreát is. „A Konzervatívok, amikor kormányon voltak, nemrégiben egy ötéves megállapodást írtak alá Chilével. Szóval nem, a brit munkavállalókat nem árazza alá senki” – mondta. A miniszter kifejtette, hogy a brit és indiai cégek közötti rövid távú munkavégzés esetén nem fizetnek egy időben mindkét ország szociális biztosítási rendszerébe.
Matt Vickers, a Konzervatív Párt képviselője viszont azt állította, hogy pártja nem „zavarodott meg”. „Mindig is azt akartuk, hogy más országokkal is kereskedelmi megállapodásokat kössünk… ezért volt a Brexit, hogy kinyithassuk ezeket a lehetőségeket, de valójában ez egy rossz megállapodás” – mondta. Reynolds ezzel szemben úgy értékelte a megállapodást, mint „óriási gazdasági nyereséget” az Egyesült Királyság számára, amely „gyorsabb növekedést, magasabb béreket és nagyobb adóbevételeket” eredményez.
A megállapodás során az indiai munkavállalóknak továbbra is fizetniük kell az NHS bevándorlási felárát, és nem jogosultak a nemzeti biztosítási rendszerből származó juttatásokra. A miniszter elvetette az ellenzéki állításokat is, miszerint sokkal több indiai munkavállaló érkezne az Egyesült Királyságba, mint amennyi brit munkavállaló Indiába utazna. A kereskedelmi megállapodás, amely három évig tartó tárgyalások eredményeként született, megkönnyíti a brit cégek számára, hogy whisky-t, autókat és egyéb termékeket exportáljanak Indiába, és csökkenti az indiai ruházati és lábbeli export adóit az Egyesült Királyságba.
A két ország közötti kereskedelem tavaly összesen 42,6 milliárd fontot tett ki, és a brit kormány szerint a megállapodás évente további 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt a forgalmat 2040-re. Az adócsökkentés a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélák esetében „olcsóbb árakat és több választási lehetőséget” kínálhat a fogyasztók számára. A Skót Whisky Szövetség, amely az indiai vámcsökkentésekből fog profitálni, azt nyilatkozta, hogy az elkövetkező öt évben akár 1 milliárd fonttal növelheti whisky-exportját, ezzel 1200 új munkahelyet teremtve az Egyesült Királyságban. A skót whisky adója 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra fog mérséklődni.
Jean-Etienne Gourgues, a SWA elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója a megállapodást a szektor „játékváltoztatójának” nevezte, mondván, hogy 10 millió új vásárlóhoz jutnak, akik eddig nem engedhették meg maguknak a termékeiket. „Ez hatalmas változás számunkra” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez „sok biztonságot és hosszú távú stabilitást” fog nyújtani az iparág számára. Az üzlet növelni fogja a munkahelyek számát, mivel minden termék Skóciában készül, így a nagyobb termelés több munkavállalót igényel. A Kereskedelmi Minisztérium bejelentette, hogy először a brit cégek „garantált és példa nélküli hozzáférést” kapnak India hatalmas közbeszerzési piacához, ami évente körülbelül 38 milliárd font értékű, 40 000 pályázathoz való hozzáférést jelent. Reynolds hangsúlyozta, hogy ez az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi megállapodása a Brexit óta, amely minden brit régiót érinteni fog, különösen Skóciát, az Északot és a Közép- Angliát, figyelembe véve az iparágak elhelyezkedését.
