
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alatt folytatja harcát
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a felvonulást, felkutatják a neon narancssárga mellényeket, és feltöltik a hangosbeszélőket – ezt a rutint már számos alkalommal végigcsinálták. Mindössze három év kellett ahhoz, hogy a klímaváltozás ellen küzdő aktivisták csoportja az Egyesült Királyság egyik legelutasítottabb kampányoló szervezetévé váljon. Szombaton több száz aktivista várható London központjában, azonban ez az esemény jelentősen eltér az eddigiektől. Egyrészt, az összejövetel létezése nem titok, másrészt várhatóan nem lesznek olyan tömeges zűrzavarok, mint korábban. Valójában ez lesz az utolsó JSO-tüntetés. A csoport saját szavaikkal élve „felakasztja a fényvisszaverő mellényeket”, és befejezi a polgári engedetlenség kampányát. Az aktivisták hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, mostantól kormányzati politikává vált. A JSO tagjai azonban magánbeszélgetések során elismerik, hogy az új, zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú hatósági intézkedések szinte lehetetlenné tették számukra a működést.
Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, úgy véli, hogy a szombati esemény „örömteli ünneplés” lesz. „Csodálatos dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondta. De nemcsak ők ünnepelnek: sok autós, akit a csoport akciói késlekedésre kényszerítettek, a nagy műalkotások védelmezői, akik megdöbbentek a festmények ellen elkövetett támadások miatt, vagy a sportrajongók és színházlátogatók, akiknek az eseményeit megzavarták, szintén örömmel néznek a JSO távozására. A rendőrség is hasonlóképpen érezhet, hiszen a JSO tüntetéseinek felügyelete több ezer órányi rendőri időt emésztett fel és milliókba került. A londoni rendőrség szerint a JSO akciói 2023-ban közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnésével azonban komoly kérdések merülnek fel, például hogy valóban vége van-e a zavaró klímakampányoknak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport földalatti tevékenysége új, még zavaróbb akciókat szülhet. A klímaváltozással kapcsolatos széleskörű közérdeklődés ellenére a közvélemény sok esetben ellenségesen viszonyult a JSO-hoz. A csoport modelje az volt, hogy kis, elkötelezett aktivisták célzott akciókat hajtottak végre, maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozva. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak: erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivisták felelősségre vonhatók voltak – meg kellett várniuk, hogy letartóztassák őket. A rendőrség, a közvélemény dühének és a negatív médiafigyelemnek köszönhetően, több hatalmat követelt a „klímaváltozással foglalkozó őrültek” megfékezésére, és a politikai döntéshozók figyelembe vették ezt a kérést.
A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta, amely törvényi bűncselekménnyé nyilvánította a „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatást zavaró” cselekedeteket. Az olyan, lazán meghatározott cselekedetek, mint a „komoly stressz, komoly kellemetlenség vagy komoly közszolgáltatás-veszteség” mostantól komoly bűncselekménynek minősülhettek. Ezzel együtt a hatóságok számára új jogi lehetőségek nyíltak meg, például a közszolgáltatás szándékos zavarásának összeesküvésének vádja. Most már még a zavaró akciók tervezése is jelentős börtönbüntetést vonhat maga után. A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kibővítette a rendőrség tüntetések kezelésére vonatkozó hatáskörét, új bűncselekményeket vezetve be, beleértve az „objektumokhoz való rögzítést”, a komoly zűrzavart okozó alagútásást és a nagyobb infrastruktúrák megbontását.
A JSO-hoz hasonló csoportok jövője bizonytalan, mivel a közönség ellenséges érzései és a rendőrség szigorúbb fellépései miatt a klímaváltozással foglalkozó aktivisták egyre inkább alternatív módszerekhez folyamodnak. Egy új kezdeményezés, a Shut the System (STS) olyan akciókat hajt végre, mint ablakok betörése és festékkel való fújás, míg mások a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok vezetőire irányítják a figyelmet, jogi úton próbálva felelősségre vonni őket a környezeti károk miatt.
A JSO tevékenységének vége a klímaváltozással foglalkozó mozgalom számára új kihívásokat jelent, és sokan úgy vélik, hogy a jövő stratégiáját újra kell gondolni. A klímaváltozással foglalkozó aktivisták közül sokan úgy vélik, hogy a jövőben a hagyományos, felelősségteljes protestálás helyett új, kreatív módszereket kell alkalmazniuk, hogy elérjék céljaikat anélkül, hogy a közvélemény ellenállását kiváltanák. Ahogy a mozgalom tagjai mondják, „a mozgalom ott van, és új módokat talál a kormány kihívására”.

