
A Dominika vulkánjai: Zöld energia forrása a gőzkibocsátásban
Dominica, a kis karibi sziget, hihetetlen természeti szépségekkel büszkélkedhet, mint az esőerdők, vízesések, vulkánok és hévízforrások. Ez a lenyűgöző táj ideális helyszín az aktív ökoturisták számára, akik a kalandokat keresik. Az elmúlt évben Dominica 83,966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent az előző évhez képest, a közvetlen repülőjáratok bevezetésének és új szállodák nyitásának köszönhetően. A sziget, melyet „Természet Szigetének” is neveznek, már sikeresen felépült a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és a kormány most a természeti erőforrásait kívánja kihasználni, hogy tiszta áramot termeljen a 66,000 lakosának és a turizmus számára.
Dominica hosszú távú célja, hogy megszabaduljon az importált dízel üzemanyaggal működő generátoroktól, ezért jelenleg egy geotermikus erőmű építése zajlik az ország déli részén. Ez az erőmű a természetes földalatti víztározók forró vízét fogja kihasználni, amelyeket a környező vulkáni kőzetek melegítenek. A 10 megawattos erőmű, amely a gyönyörű Roseau-völgyben, Laudat falu közelében épül, várhatóan az év végére üzembe lép. A rendszer úgy működik, hogy a forró gőzt a felszínre vezetik, ami turbinákat hajt meg, így áramot termelnek. Az elhasznált gőzt ezután lehűtik, hogy vízzé alakuljon, majd vissza injektálják a föld alá, így a folyamat újraindul.
Dr. Vince Henderson, Dominica energiaügyi minisztere a BBC-nek elmondta, hogy remélik, 2030-ra teljesen megszüntetik a dízelgenerátorok használatát az áramtermelés során. A kormány azt is hangsúlyozta, hogy a geotermikus erőmű csökkenteni fogja az áramdíjakat. A tervek szerint a felesleges elektromosságot tengeri kábeleken keresztül szomszédos szigetekre is exportálnák. Dr. Henderson kifejezte reményét, hogy az erőmű sikere más karibi országokat is ösztönöz majd a megújuló energiaforrások feltárására.
Dominica geotermikus erőműve lesz a második ilyen létesítmény a Karib-térségben. Guadeloupe, Franciaország tengerentúli területe már három évtizede üzemeltet egy 15 megawattos erőművet. A Roseau-völgyi létesítmény egy állami és magánszektor közötti partnerség keretében jön létre, az amerikai-israeli megújuló energia vállalat, az Ormat Technologies közreműködésével. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, részben különböző kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásával. Továbbá, számos nem kormányzati szervezet és a Világbank, valamint a Karibi Fejlesztési Bank hitelei is hozzájárultak a finanszírozáshoz.
Az Ormat vezérigazgatója, Doron Blachar elmondta, hogy a geotermikus energia nagyszerű, nulla emissziójú áramot termel, ami nem függ a széltől vagy a naptól, és folyamatosan működik. A projekt nemcsak a helyi gazdaság számára hoz munkahelyeket a kivitelezés idején, hanem a későbbi üzemeltetés során is, új technológiákat és szakértelmet hoz a szigetre. Azonban a geotermikus erőművek környezeti hatásaival kapcsolatban aggodalmak merültek fel. Atherton Martin környezetvédelmi aktivista aggodalmát fejezte ki a Roseau-völgy ökológiai értéke miatt, különösen a vegetáció eltávolítása miatt, ami a helyi állatvilág pusztulásához vezetett.
A projekt költségei miatt is viták alakultak ki a lakosság körében, és az elmúlt években a dominikai kormány körülbelül 15 millió dollárt fektetett a fejlesztésbe. Dr. Henderson elismerte, hogy a projekt „nem könnyű” egy olyan ország számára, amelynek már 2017 után is komoly kihívásokkal kellett szembenéznie az áramellátásának helyreállítása során. Az erőmű azonban várhatóan elég áramot fog termelni ahhoz, hogy kezdetben Dominica csúcsfogyasztásának felét kielégítse, és később a teljes igényt is. A Dominikai Geotermikus Fejlesztési Társaság ügyvezető igazgatója, Fred John hangsúlyozta, hogy a létesítmény „tesztképzőként szolgál majd a fosszilis tüzelőanyagok vonzó alternatívájának”.
A Karib-térség országai számára ez a projekt példaértékű lehet, mivel a Karibi Fejlesztési Bank és az Eastern Caribbean States (OECS) Bizottság támogatásával már dolgoznak a geotermikus potenciál felmérésén más szigeteken is, mint például Grenada, St. Lucia, St. Kitts és Nevis, valamint St. Vincent és a Grenadine-szigetek. Dominica geotermikus projektje egy „bátor és látványos lépés”, amely a régió fosszilis tüzelőanyagoktól való függésének csökkentését célozza. Dr. Didacus Jules, az OECS főigazgatója hangsúlyozta, hogy a megújuló energiaforrásokra való átállás „nem opció, hanem létfontosságú”. Az elképzelés egy regionális energiahálózat kiépítése, amely összeköti a szigeteket tiszta, megbízható és megfizethető energiával, új reményt ad a karibi térség jövőjének.

