
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklések várhatóak
Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentették. Andrew Bailey, a bank kormányzója, utalt arra, hogy a jövőben további kamatcsökkentések is várhatóak, azonban a pontos időpontokat és mértékeket nem kívánta megjósolni. Elmondása szerint a bank álláspontja az, hogy a kamatok fokozatosan és óvatosan csökkenni fognak. Ez a csökkentés már a negyedik volt az elmúlt egy évben, és a bank fontolóra vette, hogy egy még nagyobb, 4%-os csökkentést eszközöljön, mivel aggályok merültek fel a globális kereskedelmi háború hatásairól, amelyek az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére is kihatással lehetnek.
Bailey üdvözölte a legújabb brit-amerikai megállapodást a vámok csökkentéséről, hangsúlyozva, hogy ez fontos jelzés lehet, és reméli, hogy több hasonló megállapodás is születik a jövőben. Kiemelte, hogy a brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval is kedvező lenne. Elmondta, hogy szükség lehet egyfajta „ütésre a rendszernek”, hogy emlékeztesse mindenkit a kereskedelem fontosságára, és bízott benne, hogy a brit-amerikai és brit-indiai megállapodások segíthetnek a világgazdasági rendszer helyreállításában.
A Bank of England bejelentette a kamatcsökkentést, miközben figyelmeztetett arra, hogy a kereskedelmi háború hatással lehet a gazdasági növekedésre, ugyanakkor alacsonyabb inflációt is eredményezhet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat próbálnak más irányokba terelni, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba készültek. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkenése várható, de a jövőbeli csökkentések valószínűleg fokozatosak és óvatosak lesznek. A bank ülésének jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a kamatmeghatározó bizottság tagjai között megoszlott a vélemény: a kilenc tagból öten a 4,25%-os csökkentésre szavaztak, míg ketten a 4%-os nagyobb csökkentést támogatták, és ketten a változtatás nélküli szavazást választották.
A bank alapkamatának szintje határozza meg a kereskedelmi bankok és hitelezők által alkalmazott kamatokat. Az utóbbi évek magasabb szintje miatt az emberek többet fizetnek a kölcsönökért, mint például a jelzáloghitelek és hitelkártyák esetében, de a megtakarítók is jobb hozamokkal számolhatnak. A lakástulajdonosok körében több mint 80% rendelkezik rögzített kamatozású szerződésekkel, de a megújításkor még mindig magasabb visszafizetési költségekkel kell szembenézniük. Azonban a jelzálogkamatok az utóbbi időben csökkenni kezdtek, főleg azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentéseket várnak az év során. A legfrissebb adatok szerint a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves szerződések esetében 5,08% volt.
Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatcsökkentések közvetlen hatással lesznek a havi törlesztőrészleteikre. A brit pénzügyi szövetség, a UK Finance szerint a tipikus nyomkövető jelzáloggal rendelkező ügyfelek havi törlesztőrészlete körülbelül 29 fonttal csökken a legutóbbi csökkentés után. Az egyik lakástulajdonos, Vanda, aki nyomkövető jelzáloggal rendelkezik, a BBC-nek elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de „csapdába esett”, amikor a kamatok emelkedtek. „Egy csökkenés segítene, mert most éppen elbocsátottak, így ez egy kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha is vissza fog térni a régi állapot” – tette hozzá.
A kamatlábak a Bank legfontosabb eszközei az infláció éves szinten 2%-on tartásának érdekében. A legfrissebb brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek az áprilisi évfordulóig. Azonban a várakozások szerint az infláció emelkedni fog, mivel az energiahordozók és vízdíjak emelkedése a hónap elején hatással volt a háztartások költségeire. A bank arra számít, hogy az infláció „átmenetileg” 3,5%-ra emelkedik az idén a számlák emelkedése miatt, mielőtt a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.
A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy a kölcsönök drágábbá tételével kevesebb ember költ, ami csökkenti a keresletet a javak iránt és enyhíti az árnövekedést. Azonban ez egyensúlyozó aktus, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, ha a vállalatok elhalasztják a termelésbe és a munkahelyekbe való befektetést. A bank arra számít, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az év első három hónapjában erősebb lesz, mint azt korábban előrejelezte, 0,6%-kal, amit az amerikai cégek áruhalmozása is támogatott, mielőtt Trump vámjai életbe léptek volna. Az hivatalos adatok a következő héten kerülnek nyilvánosságra.
A növekedés növekedése üdvözlendő hírek lennének a kormány számára, amely fő prioritásának tekinti a gazdaság növelését a lakossági életszínvonal emelése érdekében. A kormány költségvetési döntése az Országos Biztosítási járulék emeléséről már májusban életbe lépett, de a bank szerint a növekedés hatása eddig „viszonylag kicsi” volt, ugyanakkor hozzáfűzte, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat „várakozó és figyelő” megközelítést alkalmaz, hogy lássa, miként alakul a brit gazdaság, mielőtt új munkahelyeket teremtene vagy befektetne. Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de hozzátette: „Még sok teendőnk van, és tudom, hogy a családok továbbra is a megélhetési költségekkel küzdenek.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak még sokat kell tennie a növekedés érdekében: „Az utóbbi 15 évben, a pénzügyi válság óta a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint azelőtt.”

