
A 2025-ös brit erdőtüzek már most rekordot döntöttek a megégett területtel
Az Egyesült Királyságban az idei év során eddig elégetett terület már meghaladta a legutóbbi évtized bármely évének összesített adatait, ami a műholdas adatok alapján is megállapítható. A Global Wildfire Information System (Globális Tűzoltó Információs Rendszer) adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) égett le az országban. Ez a szám már meghaladja a 2019-es év teljes, 28 100 hektáros rekordját. A kutatók szerint az április eleji hosszú, száraz és napos időjárás kedvező körülményeket teremtett a széleskörű tűzesetek számára. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzvészek, hiszen a tél végén sok száraz vagy inaktív növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat.
Az utóbbi hetekben bekövetkezett csapadékosabb időjárás jelentősen csökkentette a tűzesetek számát, azonban ez nem történt meg anélkül, hogy a rekord szintet elérnék. A Global Wildfire Information System adatai csak a 30 hektárnál nagyobb tűzeseteket rögzítik, és az év eleje óta már több mint 80 ilyen tűz keletkezett az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi beavatkozás következtében, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a tűz fellángolását és terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta: „Kivételesen száraz és napos márciusunk volt. Ez egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett, ami megnövelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.” A márciusban és áprilisban tapasztalható csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek számára. Guillermo Rein, az Imperial College London tűztudományi professzora hozzátette: „A növényzet a tél végén áll, és nem nő, így nagyon száraz és víz nélkül marad.” Tavasszal a növényeknek van egy olyan időszaka, amikor rendkívül gyúlékonyak.
Az április 2. és 8. között eltelt hét során több mint 18 000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a feljegyzések szerint. A BBC műholdas képek elemzésével két jelentős tűzesetet is bemutatott az évben. A dél-skóciai Galloway Forest Park területén körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a teljes brit terület csaknem negyedét jelenti. Egy tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet égetett el, körülbelül 50 négyzetkilométert. Ezen kívül a skót Arran-szigeten, Bute-szigeten és Skye-szigeten, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben is észlelték a tűzvészeket, mindezek április elején történtek.
Bár ezek a korai tűzesetek – elsősorban fű-, moha- és cserjefák – nagy terhet jelentettek a tűzoltóságok számára, ökológiai hatásaik összetettek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére. Bizonyos növények, mint például a vörösáfonya, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez, de a gyakran előforduló vagy súlyos égések rontják a természetes regenerálódás képességét. Kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsának megjelenése miatt, amely általában később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet újra kiszárad.
Rein professzor megjegyezte: „Az elsődleges aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron, amikor kevesebb tűzvész van, de azok nagyobbak és valóban katasztrofálisak lehetnek.” Az idei széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a nyár forgalmas tűzidény lesz. A tudósok azonban azt várják, hogy az Egyesült Királyságban az éghajlatváltozás következtében egyre gyakrabban fordulnak elő az extrém tűzjárványokra kedvező időjárási körülmények, még ha az évek között jelentős eltérések is vannak. A Met Office által vezetett tanulmány kimutatta, hogy az olyan szélsőséges „tűzidőjárás”, amely 2022 júliusában pusztító tűzeseteket teremtett, legalább hatszor gyakoribbá vált az emberi okozta éghajlatváltozás következtében. A földhasználat változásai is kulcsszerepet játszhatnak a tűzveszély kialakulásában. „Egy biztos: a konszenzus az, hogy az éghajlatváltozással valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzvészre számíthatunk” – mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálat szakterületének előadója. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez gyakrabban fog előfordulni.”

