Gazdaság,  Hírek

USA és Egyesült Királyság megállapodás a Trump által kivetett vámok csökkentéséről autókra és fémekre

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új kereskedelmi megállapodás keretében az amerikai kormány elfogadta, hogy csökkenti a brit autókra kivetett behozatali adókat, valamint lehetővé teszi egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Az bejelentés különösen fontos a brit ipar számára, mivel a legutóbbi időszakban Donald Trump elnök által bevezetett új vámok több kulcsfontosságú szektort érintettek. A megállapodás azonban nem érinti a legtöbb brit termék esetében alkalmazott 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad.

Bár a brit és amerikai vezetők a megállapodást jelentősnek tartják, elemzők szerint a kereskedelmi viszonyok lényeges megváltoztatásáról nem beszélhetünk, mivel a helyzet lényegében változatlan maradt ahhoz képest, ami a Trump által bevezetett változások előtt volt. A csütörtöki bejelentés után nem írtak alá hivatalos megállapodást, és a két kormány részéről érkezett információk meglehetősen szűkszavúak voltak.

A brit politikai életben Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője a Jaguar Land Rover gyárában tett látogatása során az új megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte. Kiemelte, hogy a történelmi megállapodás számos brit munkahely védelmét szolgálja, különösen az autógyártás és az acélipar területén, és hangsúlyozta, hogy „az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok”.

Donald Trump a Fehér Házból reagált a bejelentésre, és „nagy üzletnek” minősítette a megállapodást, elutasítva azokat a kritikákat, melyek szerint túldimenzionálja annak fontosságát. „Ez egy maximálisan kihasznált megállapodás, amelyet tovább fogunk növelni” – mondta. A két fél megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett behozatali adót, amelyet Trump az előző hónapban 25%-ra emelt, 10%-ra 100 ezer autóra évente. Ez a lépés kedvezően érinti az olyan prémium autógyártókat, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, ugyanakkor a jövőbeni növekedést is korlátozhatja, mivel ez nagyjából annyit jelent, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.

Jonathan Reynolds, az üzleti minisztérium államtitkára a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság néhány napon belül több ezer munkahelyet veszített volna el az amerikai vámok miatt, és hangsúlyozta, hogy ez a helyzet nagyon komoly volt. Az acél- és alumíniumtermékek esetében a vámokat, amelyeket Trump az év elején 25%-ra emelt, szintén csökkentették, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államok helyette kvótát állít fel, amely a korábbiakhoz hasonlóan működik.

A két ország megegyezett abban is, hogy évente legfeljebb 13 ezer tonna marhahúst importálnak egymástól, ami jelentős növekedést jelent a brit piacra irányuló amerikai marhahús eladásában, amely eddig 20%-os vám alá esett, és 1000 tonnára volt korlátozva. A megállapodás összességében 5 milliárd dolláros lehetőséget teremt az export számára, beleértve 700 millió dollár értékű etanolt és 250 millió dollár értékű egyéb mezőgazdasági termékeket is.

Bár a brit acélipar vezetője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, más üzleti csoportok bizonytalanságukat fejezték ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója elmondta, hogy „jobb, mint a tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Miközben a Munkáspárti képviselők dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok több részletet és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bírálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, míg az amerikai vámok emelkednek. A Liberális Demokraták szavazást követeltek a parlamentben, hangsúlyozva, hogy a képviselőknek joguk van beleszólni a megállapodásba.

A megállapodás körüli további részletek még nem tisztázottak, és a brit kormány a szélesebb körű kereskedelmi megállapodásokra is törekszik az Egyesült Államokkal, miközben a Trump-adminisztráció folyamatosan hangoztatja a vámok jelentőségét a kereskedelemben. A kereskedelmi tárgyalások során a kérdések középpontjában állnak a mezőgazdasági és gyógyszeripari ügyek is, amelyek eddig politikai szempontból nehezen kezelhetőek voltak az Egyesült Királyság számára. Az amerikai kormány biztosította a brit cégeket, hogy „kedvező bánásmódban” részesülnek, de a részletek még tisztázásra várnak. A kereskedelmi megállapodás tehát nemcsak az autógyártás, hanem a mezőgazdasági termelés jövőjére is hatással lehet, és a következő hetekben várható, hogy több információ kerül napvilágra a részletekről.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük