Hírek,  Magazin

Steve Rosenberg tudósítása a győzelem napjáról a Vörös téren

Oroszország megtartotta éves Győzelem napi felvonulását, amely a Szovjetunió náci Németország felett aratott győzelmét ünnepli. Az esemény különösen jelentős volt, mivel a 80. évfordulót ünnepelték, és Vladimir Putyin orosz elnök mellett Xi Jinping, Kína elnöke is részt vett a megemlékezésen. Az orosz hatóságok tájékoztatása szerint 27 világvezető volt jelen az ünnepségen, amely a háborús győzelem emlékére szerveződött. A felvonulás körüli biztonsági intézkedéseket szigorították, különösen azután, hogy az ukrán csapatok az orosz fővárost célozták meg rakétatámadásokkal.

Az orosz kormány háromnapos tűzszünetet hirdetett meg a felvonulás idejére, amelyet Ukrajna éles kritikával illett, mondván, hogy a tűzszünet egy trükk, és valójában Oroszország ez idő alatt folytatta a támadásokat. Ukrajna állítása szerint az orosz erők ezernyi támadást indítottak a tűzszünet életbe lépése óta, míg Oroszország tagadta ezt, és azzal vádolta Kijevet, hogy számos alkalommal megszegte a tűzszünetet. A BBC tudósítója, Steve Rosenberg, Moszkva Vörös teréről számolt be az eseményekről, ahol a felvonulás zajlott.

A Győzelem napi felvonulás mellett a világ más részein is fontos események zajlottak. A Vatikánban, a Sixtus-kápolnában bíborosok gyűltek össze, hogy részt vegyenek egy szertartáson, amely a kápolna híres kéményéről szóló füstjelzés alapján zajlik. Robert Prevost, az új pápa, aki az első amerikai, akit pápává választottak, megkapta a XVI. Leo pápa nevet. A választás két napig tartott, és Prevost a Vatikán erkélyéről beszélt a hívekhez, ahol tiszteletét fejezte ki elődje iránt, és egyesülésre szólította fel a katolikus közösséget.

A Vatikánban a pápaválasztás során a füstjelek tradíciója sok izgalmat keltett. Amikor a kéményből fekete füst szállt fel, az azt jelezte, hogy még nem választottak új pápát, így a szavazások folytatódni fognak. Az elmúlt héten a jó időjárás után a francia fővárost, Párizst, jégeső és dörgés sújtotta, ami szintén figyelemre méltó esemény volt, különösen a város lakói számára.

A német politikai színtéren is történések zajlottak, miután Friedrich Merz nem tudta megszerezni a szükséges szavazatokat a kancellári posztra. A választás kimenetele komoly politikai hatásokat gyakorolhat, és várhatóan hosszú távú következményekkel jár a német kormányzás számára.

Eközben Spanyolország fővárosában, Madridban, a lakosok tapsoltak, amikor végre visszatértek az áramellátáshoz, miután egy hatalmas áramkimaradás megállította az országot. Az áramkimaradások nemcsak Spanyolországban, hanem Portugáliában is komoly káoszt okoztak, ahol a metróállomások sötétségbe merültek, és a közlekedési lámpák is leálltak. A BBC vallási szerkesztője, Aleem Maqbool, egy elemzésben fejtette ki, hogy mennyire nehéz megjósolni, ki lesz a következő pápa, figyelembe véve a katolikus egyház belső dinamikáját és a választási folyamat bonyolultságát.

A közelmúltban több ezer ember gyűlt össze Róma belvárosában, hogy tisztelegjen a néhai pápának, aki 88 éves korában hunyt el. Az új pápa egy egyszerű koporsóban temetteti el elődjét a Santa Maria Maggiore templomban, ahol a szertartásra sokan érkeztek, hogy végső búcsút vegyenek a katolikus egyház vezetőjétől. Az események tanúsítják, hogy a vallási és politikai világban egyaránt sok a feszültség és az izgalom, amely folyamatosan formálja a jövőt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/cwyvx9zeq04o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük