Gazdaság,  Hírek

Kitoloncolt bűnözők új esélyt kapnak egy call centerben

Alberto Salagan januárban került deportálásra az Egyesült Államokból Mexikóba, és ez volt az első alkalom, hogy felnőttként lépett a szülőföldjére, hiszen csecsemőkorában, mindössze hat hónaposan vitte el a családja az Egyesült Államokba. Acapulcóban született, de Kaliforniában nőtt fel, ahol a bandaélet vonzereje elcsábította. Az Egyesült Államokban elkövetett bűncselekmények miatt San Diegóban tartóztatták le, majd Donald Trump elnökségének kezdetén visszakerült Mexikóba, ahol egyedül és hajléktalanul találta magát. Az érzéseit így fogalmazta meg: „Ez egy sokk volt. Még mindig az.” Alberto elmondta, hogy amikor megérkezett Mexikóba, teljesen elveszettnek érezte magát. Család, élelem, ruházat nélkül maradt, és szinte elfelejtette a spanyol nyelvet is. „Szerencsére nem veszítettem el teljesen, mert ez segített abban, hogy kétnyelvű legyek” – tette hozzá.

Alberto nyelvtudása azonban végül megmentette az életét. Egy deportáltakat támogató szervezet révén értesült róla, hogy egy helyi cég, az EZ Call Center angolul beszélő munkatársakat keres. A telefonos értékesítési munkák nem túl jól fizetnek, de a jutalékokkal kiegészített rendszer lehetővé tette, hogy Alberto stabil jövedelemhez jusson, amire nagy szüksége volt. „Tennie kellett valamit, hogy talpra álljon. Az ügyfélszolgálatnak hála, most már tudom, hogy sikerült” – mondta egy telefonhívás közötti szünetben.

Az EZ Call Center munkatársai szinte mind deportáltak, köztük a cég tulajdonosa, Daniel Ruiz is, aki szintén Mexikóban született, de az Egyesült Államokban nőtt fel, mielőtt alacsony szintű drogügy miatt deportálták volna a húszas évei elején. Ruiz elmondta, hogy jól megérti alkalmazottai kezdeti zavarát Mexikóban. „Mindannyian megéljük a kulturális sokkot” – mondta, miközben a telefonhívások folyamatos zaja hallatszott a háttérben. A munkájuk során a munkatársak hosszú amerikai telefonszám-listákat hívnak, sokan promóciós hívásokat végeznek, míg mások adósságbehajtással és refinanszírozással foglalkoznak. Mivel minden munkatárs folyékonyan beszél angolul, a telefonvonal másik végén lévő ügyfelek nem is sejtik, hogy Mexikóból beszélnek.

Daniel Ruiz tapasztalatai a deportáció után alapvetően befolyásolták üzleti döntéseit. A telefonos értékesítési cég mellett egy humanitárius szervezetet is alapított, a Borderline Crisis Center-t, amely élelmiszert, szállást és támogatást nyújt a Mexikóba visszatérő deportáltaknak. Trump elnöksége alatt bejelentette, hogy megkezdi „az amerikai történelem legnagyobb deportálását”, és nagy számú illegális bevándorló eltávolítását ígérte az Egyesült Államok területéről. Az ICE ügynökök már az elnöksége első napjaiban megkezdték a munkahelyi razziákat, ami miatt a mexikói humanitárius szervezetek, így a Borderline Crisis Center is, felkészültek a deportáltak nagy számú érkezésére.

A várakozások ellenére azonban a deportáltak számának növekedése nem következett be. A legfrissebb mexikói kormányzati adatok szerint az Egyesült Államokból Mexikóba deportáltak száma az elnöki ciklus első három hónapjában alacsonyabb volt, mint az előző év hasonló időszakában. Claudia Sheinbaum mexikói elnök elmondta, hogy február és április között szinte 39 000 deportált érkezett az országba, ebből 33 000 mexikói állampolgár volt. Ezzel szemben az előző évben 52 000 deportált érkezett ugyanebben az időszakban. Az alacsonyabb számok részben annak tudhatók be, hogy kevesebb ember próbálta meg elérni az Egyesült Államokat.

A Trump-adminisztráció masszív deportálási programja, bár még nem érte el a várt szintet, sokak szerint a következő hónapokban felgyorsulhat. Ha ez bekövetkezik, olyan deportáltak, mint Alberto és Luis, akiknek múltja bűnözői, valószínűleg szintén szükséget fognak érezni a segítségre, hogy újra kezdjék az életüket, függetlenül korábbi bűncselekményeiktől. Tijuana városában sokan találnak majd támogatást a telefonvonal végén, ahol olyan cégek dolgoznak, mint az EZ Call Center, amelyek lehetőséget adnak a deportáltaknak, hogy új életet kezdjenek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93g2e332d9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük