
Putyin szigorú biztonsági intézkedések közepette vezeti a Győzelem napi ünnepséget Moszkvában
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a győzelem napi megemlékezéseket vezette a Vörös téren, ahol a rendezvényeket megnövelt biztonsági intézkedések kísérték, miután az ukrán csapatok a fővárost célba vették. A rendezvényen Kína elnöke, Hszi Csin-ping is jelen volt, aki Putyinnal együtt mondott beszédet a több ezer katona és több mint 20 nemzetközi vezető előtt. Putyin beszédében hangsúlyozta, hogy Oroszország emlékezik a második világháború tanulságaira, és a háborút a mai, Ukrajna ellen folytatott teljes körű invázióval kapcsolta össze. Az elnök kijelentette, hogy Oroszország teljes mértékben támogatja a „különleges katonai műveletet”, amely már a negyedik évébe lépett.
A győzelem napi felvonuláson először vonult fel egy teherautókból álló oszlop, amely különböző harci drónokat szállított, ami az ukrán fronton való széleskörű használatuk miatt történt. Oroszország egy háromnapos tűzszünetet hirdetett meg, hogy ezzel egybeeső módon ünnepelje a 80. évfordulót, amelyet Ukrajna „színházi előadásnak” minősített. Kijev a tűzszünetet komédiának nevezte, és azt állította, hogy Oroszország több ezer támadást indított, amióta a tűzszünet érvénybe lépett. Oroszország viszont azt állította, hogy betartja a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolta meg a számos megszegéssel.
Németország új kancellárja, Friedrich Merz, reményét fejezte ki, hogy a teljes körű tűzszünet már a hétvégén megállapodásra kerülhet. A háromnapos orosz tűzszünet szombat este ér véget, de Merz azt mondta, hogy az akár 30 napra is meghosszabbítható, és „a labda most teljesen Moszkvában van”. A Vörös téren a győzelem napját ünneplő rendezvényen szigorú biztonsági intézkedések voltak érvényben, a földi erők parancsnoka, Oleg Szaljukov, 11 ezer katonát vezetett fel, köztük körülbelül 1500 olyan katonát, akik harcoltak Ukrajnában. Őket Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte.
Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „volt és lesz az elpusztíthatatlan gát a nácizmus, a ruszofóbia és az antiszemitizmus ellen”. Az orosz vezető folyamatosan és hamisan hivatkozott Ukrajna vezetésére náciként. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hozzátéve, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”.
Oroszország állami televíziója arról számolt be, hogy 27 világvezető vett részt az eseményen, de Kína vezetőjének, Hszi Csin-pingnek a jelenléte, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katonával együtt vonult fel a Vörös téren, különösen kiemelkedett. Hszi Csin-ping az orosz katonai dicsőség jelképeként számon tartott Szent György-szalagot viselte, amelyet több szomszédos ország betiltott. Az orosz állami televízió a két ország közötti kapcsolatokat a legmagasabb szintűnek minősítette, az „együttes nyugati” ellen.
A rendezvényen részt vettek más országok vezetői is, köztük Brazília elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva és Nicolas Maduro, Venezuelai elnök, valamint Aleksandar Vucic, a szerb elnök, aki az egyetlen uniós vezető volt, aki Moszkvába látogatott. Az Európai Unió külpolitikáért felelős vezetője, Kaja Kallas korábban világossá tette, hogy az EU tagállamainak és a csatlakozni kívánó országok vezetőinek nem szabad részt venniük az eseményen Ukrajna ellen indított háború miatt. Vucic azt mondta, hogy számít a döntése következményeire.
Putyin számára Hszi Csin-ping részvétele a győzelem napján jelentős eredménynek számít, és a „bátor kínai népnek” is tiszteletét tette. Közben a tajvani kormány azt állította, hogy Peking és Moszkva torzította a történelmet, mivel a kínai kommunista erők nem tettek „lényeges hozzájárulást” a háborúhoz. Az orosz elnök és Hszi két kört tárgyaltak a felvonulás előtt, és informális beszélgetést is folytattak az ukrán háborúról.
A felvonulás során számos orosz katonai felszerelés vonult fel, köztük Yars rakétarendszerek, tankok és páncélozott szállító járművek. A rendezvény végén hat Su-25 katonai gép repült át a Vörös tér felett. Zelenszkij korábban figyelmeztette a rendezvény résztvevőit, hogy nem tudja garantálni a biztonságukat, és arra kérte az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Az ukrán katonai elemző, Mykhailo Samus azt mondta, hogy Ukrajna valószínűleg nem támadja meg a felvonulást, részben a külföldi vezetők jelenléte miatt, de ha mégis, az legitim katonai célpontnak számítana.
Zelenszkij csütörtöki esti beszédében kijelentette, hogy Ukrajna „készen áll a teljes tűzszünetre, azonnal”. „De ennek valósnak kell lennie” – hangsúlyozta egy videóban. Kérte Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és „bizonyítsa be akaratát a háború befejezésére”. Ukrajna eddig több ezer alkalommal vádolta Oroszországot a saját tűzszünetének megszegésével. A tűzszünet második napján Ukrajna közel 200 összecsapásról számolt be, tizennyolc orosz légicsapásról és szinte négyezer orosz tüzérségi támadásról.

