Hírek,  Magazin

Titanic felfedezés: Új részletek a hajó végső óráiról

A Titanic sorsdöntő tragédiájának új részleteit tárták fel egy teljes méretű digitális szkennelés révén, amely a híres óceánjáró utolsó óráit örökíti meg. Az analízis megerősítette a hajó pusztulásának történetét, amely 1912 áprilisában, amikor jégheggyel ütközött, több mint 1500 ember életét követelte. A szkennelés által létrehozott 3D-s másolat bemutatja, hogyan szakadt ketté a Titanic, miközben a mélybe süllyedt, és részletes betekintést nyújt a tragédia körülményeibe.

A vizsgálat során különös figyelmet kaptak a hajó kazánházának részletei, amelyeket a szkennelés tisztán megjelenített. A túlélők beszámolói szerint a mérnökök az utolsó pillanatokig dolgoztak, hogy fenntartsák a hajó világítását, és a digitális másolat megerősítette ezt. A szkennelés során kiderült, hogy a hajótestet olyan sérülések érték, amelyek mérete körülbelül A4-es papírlapokéval egyenlő, és ezek a lyukak vezettek a hajó végzetéhez. Parks Stephenson, a Titanic szakértője így fogalmazott: „A Titanic az utolsó élő tanúja a katasztrófának, és még mindig van mit mesélnie.”

A Titanic roncsát, amely 3800 méter mélységben fekszik az Atlanti-óceán jéghideg vize alatt, víz alatti robotok segítségével térképezték fel. Több mint 700,000 képet készítettek, amelyekből a „digitális ikert” létrehozták. A BBC News 2023-ban exkluzívan bemutatta a világ számára ezt a csodálatos technológiai vívmányt, amely lehetővé tette, hogy a Titanic teljes képét megismerjük. A roncs hatalmas mérete és a mély víz sötétsége miatt a korábbi alámerülések csak részleteket mutattak. A digitális szkennelés azonban az első teljes körű áttekintést nyújtja a Titanicról.

A hajó orra egyenesen áll a tengeraljzaton, mintha a hajó továbbra is az útját járná, míg a faragaz egy összetört, gyűrött fémdarab halmazza, amely a mélybe csapódás következménye. A legújabb térképezési technológia új megvilágításba helyezi a Titanic tanulmányozását, Stephenson a bűncselekmény helyszínéhez hasonlította a kutatást, hangsúlyozva, hogy a bizonyítékokat a helyszínen kell értékelni. „Az egész roncs területének átfogó nézete kulcsfontosságú a történtek megértéséhez” – tette hozzá.

A szkennelés új részleteket tárt fel, például egy porthole-t, amely valószínűleg a jéghegy által tört össze. Ez összhangban áll a túlélők beszámolóival, amelyek szerint jégdarabok hatoltak be a kabinokba a ütközés során. A Titanic hatalmas kazánházát is tanulmányozták a szakértők, amely könnyen azonosítható a szkennelés alapján, mivel a hajó hátulsó részén található, ott, ahol a hajó kettéhasadt. Az utasok elmondták, hogy a világítás még mindig működött, miközben a hajó alámerült a hullámokban. A digitális másolat azt mutatja, hogy néhány kazán bemélyedt, ami arra utal, hogy működtek, amikor a vízbe süllyedtek. A hajó farán egy nyitott szelep is előkerült, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az áramtermelő rendszerbe. Ezt Joseph Bell vezette mérnökkénti csapatnak köszönhetjük, akik az utolsó pillanatokban is azzal foglalkoztak, hogy szenet lapátoljanak a kazánokba, hogy világítást biztosítsanak.

A legújabb szimulációk további betekintést adtak a Titanic süllyedésébe. A kutatók a hajó részletes szerkezeti modelljét használták, amelyet a Titanic tervei alapján készítettek, figyelembe véve annak sebességét, irányát és helyzetét. A szimuláció azt mutatja, hogy amikor a hajó csak egy érintő ütközést szenvedett el a jégheggyel, egy sor lyuk keletkezett a hajótest egy keskeny szakaszán. A Titanic tervezésekor úgy gondolták, hogy elsüllyeszthetetlen, képesnek kellett volna lennie arra, hogy négy vízálló rekesz megáradása ellenére is felszínen maradjon. Azonban a szimuláció azt mutatja, hogy a jéghegy által okozott kár hat rekeszen oszlott el.

A Titanic sorsának tragédiája és az azt követő emberi veszteség még mindig éles kontrasztban áll a technológiai fejlődéssel. A hajó utasainak személyes tárgyai szétszóródva hevernek a tengerfenéken, és a digitális szkennelés új nyomokat szolgáltat a 1912-es hideg éjszaka eseményeiről. A szakértőknek évekbe telik, hogy teljes mértékben elemezzék a 3D-s másolat minden részletét, de az már most is világos, hogy a Titanic még mindig megosztja velünk történeteit, folyamatosan éhesen hagyva minket a további részletek iránt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük